Dom dla dużej rodziny - jaki wybrać?


Własne cztery kąty to marzenie każdego z nas, a także konieczność gdy rodzina się powiększa. Stajemy przed dylematem - kupić, czy wynająć, dom czy mieszkanie? Mnóstwo pytań, wiele wątpliwości i coraz dłuższa lista spraw do załatwienia, jeżeli już podejmujemy działanie.

 Fot.; Pixabay

Moja obecna sytuacja wkrótce będzie wymagała dużych zmian, a za kilka lat te zmiany będą musiały być jeszcze większe.
Obecnie mieszkam z mężem i naszą półroczną córeczką we własnym, trzydziestometrowym mieszkaniu w którym nie ma miejsca na kąt dla dziecka. Amelka jest mała, więc póki co nie stanowi to problemu. Druga, istotna sprawa jest taka, że moja mama mieszka sama w całkiem dużym domu. Niby łatwa sprawa - powinniśmy się do niej przeprowadzić. Takie rozwiązanie nie ma żadnych wad, poza jedną - nie chcemy razem mieszkać. Kochamy się, lubimy i szanujemy, ale nie chcemy dzielić jednej kuchni, stołu, salonu, tarasu w ogródku na co dzień. Zamiana miejscami także nie wchodzi w grę. Mama kocha swój ogród, kominek i przyzwyczajenia. Bo dom, to nie tylko ściany i instalacje, które można zamieniać jak rękawiczki.

Nasza sytuacja mieszkaniowa jest dziwna. Wszyscy mamy własny kąt ale brakuje nam dopasowania. Dlatego trzeba znaleźć rozsądne rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby nas wszystkich. Rozwiązanie, które będzie całkowicie możliwe do wykonania za kilka lat - sprzedać obecny dom i wybudować nowy. Rozmawiamy o najlepszym pomyśle, jakim jest dom w zabudowie bliźniaczej.

Od czasu do czasu przeglądam projekty, inspiracje i szukam rozwiązań, które zaspokoją potrzeby trzy, potem mam nadzieję czteroosobowej rodziny wraz ze zwierzętami, oraz jednej osoby również ze zwierzakiem. Musi być to projekt, który spełni całkowicie odmienne oczekiwania. Nie za duży i nie za mały, umożliwiający mieszkanie razem, ale osobno.

Na dziś zapisałam sobie jeden projekt, który wpadł mi w oko. Jest to projekt domu w zabudowie bliźniaczej, o nowoczesnej linii Aviator 4. Urzekła mnie prosta, nowoczesna linia, która mimo to przywodzi na myśl ciepły dom.

Projekt domu Aviator 4 WRN1391


Cała bryła budynku oraz rozplanowanie wnętrz odpowiadają naszym wymaganiom. Zbudowany w technologii murowanej, ze spadzistym dachem, w stylu nowoczesnym, posiada garaże – ważny dla nas aspekt, oraz tarasy – również ważna i przyjemna cecha naszego wymarzonego domu.

Projekt domu Aviator 4 WRN1391


Części mieszkalne są idealne dla jednej dużej rodziny, która chce mieszkać osobno, ale blisko siebie. Na parterze pokój dzienny połączony z częścią jadalnianą i przestronną kuchnią sprawdzi się, gdy chce się rzucić oko na bawiące się dzieci podczas gotowania obiadu. Dodatkowy pokój może być biurem dla rodziców prowadzących działalność. Bezpiecznie usytuowane schody prowadzą na piętro, w którym mamy dodatkową łazienkę i pokoje z przeznaczeniem na sypialnię oraz pokoje dla dzieci.

Projekt domu Aviator 4 WRN1391


Druga część jest taka sama i z początku może się wydawać, że dla jednej osoby taka powierzchnia i ilość pomieszczeń jest za duża. Jest to sprawa indywidualna – posiadamy sporą rodzinę również za granicą, więc w dodatkowych pokojach na piętrze powstać może pokój gościnny. Swoje miejsce znajdą również osobista biblioteka lub pracownia mamy, która uwielbia szyć.
Wybór jednego domu dla potrzeb dwóch rodzin może wydawać się trudny, ale wydaje mi się że znalazłam model idealny.

Jestem ciekawa opinii osób mieszkających w tak zwanych „bliźniakach”, co sądzicie o takim rozwiązaniu?