Cykl: Mieszkam w domu - Dom w wersji mini

Na mojej liście wymarzonych domów znalazł się już dom parterowy, piętrowy, o bryle nowoczesnej i nieco bardziej klasycznej. Przeglądając kolejne inspirujące projekty wybrałam znów dom piętrowy o linii klasycznej z połączeniem nowoczesności, a od poprzednich wyróżnia go jedno: jest o wiele mniejszy.

extradom.pl/projekt-domu-neo-BSA1684

Pochwalę się, że mieszkam w jednej z najbogatszych gmin w Polsce. Nie, nie mieszkam w pięknej willi z ogrodem :) Mieszkam w kawalerce lekko ponad 30 metrów kwadratowych, ale często spaceruję, lub ostatnio jeżdżę rowerem po uliczkach willowych. Coraz częściej widuję nowe, nowoczesne bryły domów jednorodzinnych, które, ku mojemu nieskrywanemu zdziwieniu są ogromne, często brakuje miejsca na ogród, ponieważ zajmują prawie całą działkę. Nie wiem jak liczne są rodziny, które będą w nich mieszkać lub już mieszkają, więc nie powinnam oceniać sensu w budowaniu tak dużych domów, ale nie będę ukrywać że osobiście nie widzę w tym dobrego rozwiązania. Dlaczego?

Bardzo spodobał mi się projekt domu Neo – niewielki, klasyczny z lekko nowoczesnym wydźwiękiem. Pomimo swoich gabarytów dedykowany jest rodzinie czteroosobowej. Jest w nim wszystko co niezbędne – garaż, dwie łazienki, otwarta kuchnia, aneks jadalniany, pokój dzienny z otwarciem na ogród i trzy pokoje na piętrze, jeden z garderobą. Na dole dodatkowo mamy jeden pokój, który możemy wykorzystać na pokój gościnny lub biuro. Wszystkie pomieszczenia są niewielkich rozmiarów.


extradom.pl/projekt-domu-neo-BSA1684

Dlaczego nie widzę sensu w wielkiej bryle domu jednorodzinnego? Po pierwsze utrzymanie. Samo wybudowanie domu to ogromny koszt, często wiąże się z tym kredyt na całe życie. Duży dom trzeba ogrzać, wyposażyć, o wykorzystywaniu prądu i sprzątaniu nie wspomnę! Koszta mieszkania w domu z ogrodem, który również wymaga utrzymania są tak duże, że nie wiem ile przeciętny obywatel musiałby pracować, aby móc wygodnie odpocząć w wielkiej przestrzeni – a przecież dom to chyba marzenie każdej rodziny niezależnie od statusu materialnego.
Mniejszy dom, to mniejsze koszta, większa szansa na odłożenie oszczędności lub na fajne wakacje, no i na mniejszy kredyt. W projekcie Neo jest wszystko by wygodnie żyć, nie ustępuje on niczym, co obserwuję w domach wybudowanych w mojej okolicy. Jest o wiele sprytniejszy i sympatyczniejszy. Ogromnym atutem jest garaż na dwa auta. Jego nowoczesna bryła z zewnątrz sprawia, że dom wygląda bardzo oryginalnie.

extradom.pl/projekt-domu-neo-BSA1684

Osobiście ten projekt skradł moje serce. A jakie jest Wasze zdanie na temat gabarytów domu? Lepiej jest mieć więcej miejsca, czy jest to całkowicie zbędne?