6 sposobów na podłogę w pokoju dziecka

Witam poświątecznie! Najedzonych i wypoczętych czytelników zapraszam na przedostatni post w tym roku  ;) Zainspirowana dylematem jednej z klientek dotyczącego podłogi w pokoju córeczki postanowiłam nieco przybliżyć ten temat - dywan, wykładzina, podłoga drewniana? A może panele?Urządzanie pokoju dziecka to nie tylko meble, kolory i dekoracje. Musimy wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa i zdrowia, a te leżą również na podłodze.

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, by była wykonana z materiałów posiadających odpowiednie atesty. Podłoga musi być odporna na zarysowania, łatwa do utrzymania w czystości i kolorowa. Ważna jest miękkość aby amortyzować i wyciszyć upadki, oraz aby uprzyjemnić zabawę i raczkowanie

1. Podłoga z naturalnego drewna
Najczęściej polecana do pokoju dziecka jest podłoga drewniana. Jest materiałem naturalnym, ekologicznym, bezpiecznym i trwałym. Zalecana dla alergików, ponieważ pozytywnie jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.
Najbardziej polecane są najtwardsze rodzaje drewna: zwróćmy uwagę na jesion oraz dąb, a także gatunki egzotyczne.
Na rynku dostępne są deski podłogowe dedykowane do pokoju dziecięcego.
2. Panele
Wybierzmy panele laminowane jeżeli zależy nam, aby podłoga w pokoju malucha przetrwała bez szwanku uderzenia twardych przedmiotów. Są bardziej odporne na zniszczenia mechaniczne i zarysowania niż drewno. Na rynku dostępne są panele kolorowe w dziecięce wzory.
3. Wykładziny elastyczne
Jest to tańszy zamiennik dla podłóg drewnianych i laminowanych
Oferowane dziś wykładziny elastyczne są w innej jakości niż te z PVC. Warto rozważyć zastosowanie takiej wykładziny w pokoju dziecka ze względu na higieniczność, łatwość w utrzymaniu i czystości, są antyalergiczne. Zapewniają wygłuszenie oraz miękkość. Dodatkowo są łatwe w montażu.
Podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych czy z paneli, warto położyć miękki dywan, który zamortyzuje upadki.


4. Wykładziny dywanowe
Zaletą wykładzin dywanowych jest to, że tworzą miękką powierzchnię i są wygodnym podłożem do zabaw. Można po nich chodzić boso, bez ryzyka przeziębienia. Najbardziej polecane do pokoi dziecięcych wykładziny dywanowe to te z krótkim, gęstym runem, wykonane z miękkiego poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie.
Zwróćmy uwagę aby była wykonana na podkładzie filcowym, który wycisza i izoluje od zimnej posadzki. 
Obecnie produkowane wykładziny dywanowe można stosować także w pokojach alergików. Posiadają one specjalne powłoki antyalergiczne, które zatrzymują kurz na powierzchni i zapobiegają wzbijaniu się kurzu podczas chodzenia. Jednak w przypadku i tego typu wykładzin należy je regularnie i często odkurzać.
5. Dywany
Dywan to nieodłączny element pokoju dziecka. Jest ozdobą, stwarza ciepłą atmosferę, a w przypadku małych dzieci pozwala na bezpieczną zabawę. Wybierając dywan pamiętajmy o doborze rozmiaru - nie powinien on podchodzić pod duże meble, ponieważ utrudnia to jego czyszczenie, niszczy włos i może stać się przyczyną powstawania siedlisk roztoczy.
Do pokoi dziecięcych zalecane są dywany z włókien sztucznych – akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń i charakteryzują się większą grubością, dzięki czemu skutecznie amortyzują dziecięce stawy podczas zabawy i zapewniają izolację przed zimnem płynącym z podłogi. Akryl i polipropylen są puszyste i miękkie w dotyku, oraz w przeciwieństwie do wełny, mogą być barwione na piękne, pobudzające dziecięcą wyobraźnię kolory. Dywany z akrylu są łatwe w pielęgnacji. Szczególnie polecam wspaniałe dywany Lorena CanalsFantastyczne dywany zakupić można również w internecie, np. na Westwing w ostatniej kampanii dywanowej - jest w czym przebierać!
6. Podłogi korkowe
Podłogi z korka są miękkie, ciepłe i ciche - to bardzo ciekawy materiał do wykorzystania w pokoju dziecka. Dzięki temu, że są antystatyczne, są łatwe do utrzymania w czystości. Redukują również rozprzestrzenianie się dźwięków uderzeniowych.
Jaką podłogę wybraliście do pokoju Waszego dziecka, lub nad jaką się zastanawiacie?Źródło: pinterest.com, regiodom.pl