Nasz nowy dom - najważniejsze aspekty domu rodzinnego

W życiu każdego z nas nadchodzi moment, kiedy zakładamy rodzinę i dokonujemy nowych wyborów. Jednym z nich jest przeprowadzka do większego domu, mieszkania. Jest to bardzo poważna decyzja, a wraz z nią musimy podjąć kolejne - między innymi miejsce, metraż, funkcje. W dzisiejszym poście postaram się wyszczególnić najważniejsze aspekty mieszkania wraz z dziećmi. Wybierając dom lub projekt nowego domu jednorodzinnego najważniejsza jest oczywiście ilość pomieszczeń. Dzieci rosną, a wraz z nimi ich potrzeby - myśląc przyszłościowo weźmy pod uwagę fakt, że za kilka, kilkanaście lat pokój dziecka przeistoczy się w pokój nastolatka, będzie się w nim uczył oraz zapraszał gości. Jeżeli decydujemy się na dom, niech każde dziecko ma swój pokój. Własne cztery kąty to również świetny sposób na naukę samodzielności oraz odpowiedzialności, który ćwiczymy podczas dbania, sprzątania i samodzielnej nauki. 

Sypialnia rodziców to sprawa oczywista. Dorośli muszą mieć takie miejsce tylko dla siebie - dlatego nie bierzmy pod uwagę spania w salonie na specjalnej rozkładanej kanapie - nie da nam to prywatności ani spokoju. Zdecydujmy się na taki dom, w którym jest dodatkowy pokój oprócz tych, które chcemy poświęcić dzieciom. 
Łazienka - dwie lub jedna powinna znajdować się blisko pokoi sypialnianych, jednak jest to fakt na tyle oczywisty, że raczej nie znajdziemy projektu domu z innym rozwiązaniem. Jedna łazienka powinna w zupełności wystarczyć, jednak powinna być ona duża aby mogła znaleźć się tam również pralka i miejsce na suszarkę. Każda pani domu wie, jak trudne jest rozwieszanie prania w ciasnym korytarzu lub maleńkiej łazience. Jeśli mamy dużą rodzinę i decydujemy się na dom piętrowy przyda się druga, mniejsza łazienka na górze - na przykład tylko dla dzieci, z prysznicem i toaletą. 

Najważniejszym, zaraz po własnych pokojach, według mnie, jest jadalnia. Stół z krzesłami dla każdego mieszkańca to nieoceniony i zapomniany dziś bardzo ważny aspekt naszego życia. Jedząc przed telewizorem lub we własnym pokoju przy biurku, na łóżku, nie utrzymamy tak bliskich relacji z rodziną jak spędzając czas przy stole. Jest to miejsce nie tylko do spożywania posiłków, ale do wspólnych zabaw, gier, rozmów. Wybierając dom zwróćmy uwagę na miejsce lub pomieszczenie w okolicy kuchni. Może być jadalnia w dużej kuchni, w salonie - chociaż tego nie zalecam bo włączony telewizor - a zazwyczaj taki jest - uniemożliwi aktywne, wspólne spędzanie czasu. 
Całkowicie oddzielne pomieszczenie na jadalnie może być dodatkowym metrażem na który nie każdego z nas stać. Dlatego zadbajmy aby kuchnia była na tyle duża, aby pomieściła stół z odpowiednią ilością krzeseł. Jeżeli metraż jest jednak niewielki, wybierzmy stół okrągły.
Bardzo ważną zaletą domu jest fakt, że uzyskamy również ogród. To fantastyczne miejsce do spędzania czasu z rodziną. Latem możemy rozłożyć basen, lub przygotować miejsce do rozmaitych gier. Urządzając grilla zacieśniamy relacje z rodziną, znajomymi. Zadbany i bezpieczny ogród to świetne miejsce do rozwoju naszych dzieci, a o to nam przecież chodzi. 

A jakie według Was cechy powinien mieć idealny, rodzinny dom?
Studio Barwmebelki dla dzieckamaterace dziecięcelampki dziecięcepościele dziecięcezabezpieczeniaprojekty pokoi dziecięcych