10 sposobów na urządzenie pokoju dla alergika

Czasami zdarza się, że dziecko uczulone jest na roztocza kurzu domowego - w takiej sytuacji musimy dokonać wszelkich starań, aby jego pokój - oraz cały dom, był urządzony tak, aby ułatwić sprzątanie i dbanie o wnętrze.Niestety nie ma możliwości aby całkowicie pozbyć się kurzu z otoczenia. Można jednak ograniczyć jego ilość. Oto 10 sposobów na walkę z kurzem.1. Remont
Odświeżmy wnętrze. Jednocześnie zafundujmy maluchowi weekend u babci lub niech jeden rodzic wyjedzie na jakiś czas, alby dziecko nie miało kontaktu z zamieszaniem, kurzem i chemikaliami z jakimi mamy dotyczenia podczas remontu

2. Malowanie
Do malowania ścian, framug okiennych i drzwi użyj farb wodnych, które mniej uczulają. Akrylową farbą możesz odnowić meble małego alergika – podziękuj farbie olejnej. Zainteresuj się antyalergicznymi farbami fotokataliktycznymi - nie zawierają składników uczulających.

3. Sprzątanie podłóg
Zrezygnuj z mopa ze względu na mieszkające w nim bakterie. Do mycia podłóg używaj ścierki pranej w pralce po każdym sprzątaniu. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu można wycierać podłogę na mokro. Jeśli chodzi o dywany i wykładziny, 
najlepszym rozwiązaniem jest ich częste sprzątanie za pomocą urządzeń z wodnym systemem filtrowania. 

4. Dekoracje
Koniecznie pozbądź się przedmiotów gromadzących kurz: suszone kwiaty, ozdobnych abażury, wiklinowe kosze, kolekcje (np. lalek, samochodzików). Zrezygnuj z włochatych narzut oraz ozdobnych poduszek - albo pierz je co tydzień.

5. Książki
Najlepiej ułóż je w zamkniętej biblioteczce. Sprzęt elektroniczny wyjątkowo mocno przyciąga kurz. Ustaw go w zamykanej szafce.

6. Powietrze
Do pokoju uczuleniowca nie należy wstawiać np. suszarki pełnej rozwieszonego prania, ponieważ roztocza bardzo lubią wilgoć. To samo tyczy się nawilżaczy powietrza.

7. Odkurzanie
Zainwestuj w odkurzacz z filtrem wodnym. Absolutnie zrezygnuj z boazerii i tapet. Postaraj się ograniczyć ilość mebli, lub zadbaj aby był łatwy dostęp do wszystkich zakamarków. Kurz z parapetów, szafek, półek i obrazów trzeba wycierać na mokro specjalnymi ściereczkami albo zwykłymi, nawilżonymi płynami antystatycznymi – znacznie zmniejszą osiadanie kurzu.

8. Ubrania
Najlepiej trzymać je zawsze na półkach i wieszakach w szczelnie zamykanych szafach, dbaj aby nie były porozrzucane na krzesłach, podłodze, łóżku.
9. Łóżko i pościel
Najlepsze jest łóżko na drewnianym lub metalowym stelażu ze względu na łatwość utrzymania w czystości. Materac powinien być lateksowy lub piankowy, obleczony specjalnym pokrowcem dla uczuleniowców. Puchowe lub wypełnione pierzem poduchy i kołdry trzeba zastąpić pościelą dla alergików - takie. z poliestrowo-silikonowym granulatem. Nie przepuszcza ona roztoczy, ani ich odchodów, a jednocześnie „oddycha”. Kocyki powinny być wykonane z bawełny lub włókien syntetycznych. Trzeba je prać równie często jak pościel.

10. Zabawki i pluszaki
Wszystkie zabawki powinny trafić do zamykanych pudeł, skrzyń, szaf. Pluszowe zabawki trzeba prać w pralce co 1-2 tygodnie w temperaturze 60 °C lub co pewien czas wkładać na dwa dni do zamrażalnika. Latem wystawianie na ostre słońce też pozwala pozbyć się roztoczy. 


Utrzymywanie czystego powietrza i oszczędność za sprawą niewielkiego, eleganckiego oczyszczacza powietrza. Oczyszczacz do pokoju z filtrem HEPA i wbudowanym parownikiem do rozprzestrzeniania przyjemnego zapachu. Dodatkowe oświetlenie nocne sprawi, że Twoje dziecko czuje się bezpiecznie w ciemności.


Filtr HEPA
Oczyszczacz wyposażony jest w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) który ma zdolność do filtrowania cząstek powietrza o średnicy od 0.3 mikrometra (tysięczna część milimetra (!), zwydajnością 99,7% lub więcej. W ten sposób filtr oczyści nawet najbardziej trudne do filtrowania cząsteczki kurzu i bakterie z powietrza. Zmianę filtra rekomenduje się raz na 2-3 miesiące użytkowania.Cechy:
  • filtr HEPA
  • czyszczenie i filtrowanie powietrza z najmniejszych włókien pyłowych
  • zbiornik oleju
  • po dodaniu aromatu tworzy przyjemny zapach w całym pomieszczeniu
  • oświetlenie nocne
  • światło w nocy sprawi, że dziecko czuje się bezpiecznie w ciemnościSpecyfikacje:
- wbudowany jonizator
- przepływ powietrza 68m
- lampka nocna
- filtr HEPA
- zbiornik na aromatyczny olej
- cicha praca
wymiary: 200 x 200 x 200 mmDuux to kluczowa marka w elektronice dla dzieci, zaangażowana w rozwój innowacyjnych, wyjątkowych, niezawodnych elektronik dla niemowląt z nowoczesnym wzorem i prostotą użytkowania. Głównym celem jest ułatwienie rodzicom korzystanie z produktów i możliwość cieszenia się jeszcze bardziej tym wyjątkowym czasem spędzonym ze swoim maluchem.


Producent: Duux, kupisz tutaj

Źródło: Dom dla alergika, Dr Peter Howarth, Anita Reid