10 sposobów na urządzenie pokoju dla dziecka z autyzmem

Pokój dla dziecka z autyzmem musi przede wszystkim być bezpieczny. Ważną rolę odgrywają również kolory, ustawienie funkcji, dodatki. Dziś przybliżę kilka wskazówek, które warto zapamiętać urządzając taki pokój.


1. Jeżeli nie wybraliśmy jeszcze pokoju albo chcemy zmienić jego lokalizację w domu, zdecydujmy się na ten który znajduje się blisko łazienki. Umożliwi to większemu maluchowi szybkie przemieszczanie się do toalety, nie będzie musiał przechodzić przez korytarz, pokój lub pokoje co nie rozproszy dziecka.

2. W samym pokoju bardzo istotne są kolory. Jak wiemy wpływają one na nasze samopoczucie i odbiór otoczenia. W pokoju dziecka z autyzmem ważne są kolory spokojne, stonowane, takie jak brzoskwinia, jasna żółć, beż, biel. Ważne jest zachowanie proporcji w kolorach. Nie układajmy wzorzystych i kolorowych tapet, nie dodawajmy kolorowych pudełek i akcesoriów dekoracyjnych. Zadbajmy o jasny ton w szczegółach jak i w tle.

3. Przestrzeń pokoju należy zaaranżować tak, aby każda aktywność miała swoje miejsce. Pomieszczenie podzielmy na strefy - strefa ruchu, strefa nauki, strefa snu, wypoczynku oraz ubierania się. Łóżeczko powinno być blisko szafy i komody, pod inną ścianą powinny znaleźć się pudełka z zabawkami, wygodny i bezpieczny dywan, a pod inną biurko z krzesłem, regał i miejsce na akcesoria szkolne.

4. Gniazda elektryczne powinny być rozmieszczone tak, aby dziecko nie mogło sobie zrobić krzywdy. Światła powinny być stonowane, najlepiej z regulacją jasności, jednolite. Włącznik takiego światła (pokrętło) powinno znajdować się na wysokości umożliwiającej dziecku samodzielne zapalanie światła i regulację.

5. Kupując zabawki szczególnie zwracajmy uwagę na atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo.

6. Dla dziecka z autyzmem rozpraszające są dźwięki, zadbajmy więc o wygłuszenie pokoju tak, aby odgłosy z ulicy, telefony, muzyka nie miały niebezpiecznego wpływu na odbiór otoczenia. Jest mnóstwo sposób na zgłuszenie dźwięków, od instalacji dobrych okien, przez ilość miękkich materiałów w pokoju, po izolację akustyczną pomieszczenia.

7. Modnym dziś sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa każdego dziecka w domu są elementy zabezpieczające. Jest ogromny wybór zabezpieczeń drzwi, szafek, szuflad, kantów mebli, zatyczki do gniazd elektrycznych. Tak jak w zabawkach, ważne są certyfikaty i atesty, zwłaszcza dla dzieci z autyzmem.

Zabezpieczenie drzwi BabyOno
Zabezpieczenie narożników BabyOno                                                                    Zabezpieczenie gniazd elektrycznych BabyOno

8. Bardzo przydatnym dodatkiem do pokoju dziecka z autyzmem może okazać się modna dziś i użyteczna farba magnetyczna. Możemy pomalować nią wybrany fragment ściany, lub całą ścianę w strefie zabawy i ruchu, aby dziecko mogło po niej pisać i rysować kredą, przypinać i rozwijać swoją wyobraźnię, lub komunikować się z rodzicem.

9. Pamiętajmy o zabezpieczeniu drzwi balkonowych i okien, istotne są blokady aby dziecko nie mogło samodzielnie ich otworzyć. Ważne są również jednolite, mocno chroniące przed światłem rolety w oknach, zwłaszcza w porze letniej kiedy jasne światło może rozproszyć bawiące się w pokoju dziecko.

10. Coś dla rodzica - zadbajmy aby w pokoju pojawił się wygodny fotel lub krzesło aby ułatwić sobie i maluchowi opiekę, stały kontakt. Oprócz miejsca do siedzenia dla rodzica ważne jest też siedzisko dla dziecka, tutaj możemy pomyśleć o pufie przy miejscu gdzie dziecko się ubiera, np. do zakładania skarpetek.


Przykładowy pokój dla dziecka a autyzmem, jasny i przestronny z małą ilością kolorów i drobnych elementów.